Zastavení vlády vstoupilo do rekordního 22. dne jako Trump, Demokraté pokračují v bitvě o hranicní zdi a 800 tisíc dělníků jde bez placení


Částečné odstavení federální vlády se oficiálně stalo nejdelší z moderních období tvorby rozpočtu v sobotu, když vstoupil do dne 22, aniž by byl konec v dohledu.

Tím, že do čtvrtého týdne dojde k odstavení, překročil 21denní lhůtu financování v letech 1995 a 1996 jako nejdelší od zavedení moderního rozpočtového systému v roce 1974. Tam, kde bude nový bar skončit, je třeba pohlížet jako na prezidenta Donalda Trumpa Demokraté vypadají, že nejsou ani zdaleka schopni vyřešit rozpor nad penězi pro prezidentovu dlouho zaslíbenou zónu podél americko-mexické hranice, a to navzdory neustálým diskusím a postojům.

Zastavení donutilo 800 000 federálních pracovníků a miliony federálních smluvních zaměstnanců, aby za tři týdny odjížděly bez placení a narušily státní služby v celé zemi.

No, jak jsme se sem dostali?

Zatímco bitva pravděpodobně začala hned, jakmile Trump prohlásil, že vybere zdi pod americko-mexickou hranicí, pokud bude zvolen v roce 2016, odstávka oficiálně začala 22. prosince – poté, co Trump odmítl podpořit návrh zákona, který rozšířil financování některých vládních agentur prostřednictvím 8. února.

Senát schválil čistý návrh zákona jen několik dní před vypršením federálního financování a Trumpová se chystala podepsat opatření předtím, než se od konzervativních televizních odborníků, jako je Ann Coulterová, odhodlal prezident. Trump náhle prohlásil, že účet za čisté financování nebyl přijatelný, což vedlo k rozporu s demokraty.

Obě strany sotva mluvily o dovolené a rozhovory v novém roce byly nejhorší. Ve skutečnosti se Trump dokonce vydal tak daleko, že naznačil, že by se mohl pokusit ohlásit národní nouzovou situaci, aby získal finanční prostředky na zdi a úplně obejde Kongres.

Místopředsedkyně Mike Penceové, Nancy Pelosiová, která tehdy byla vůdcem menšiny v parlamentu, a prezident Donald Trump.
Evan Vucci / AP

Poslední kolo jednání skončilo, když Trumpová vyskočila ze situační místnosti poté, co se předseda domu Nancy Pelosi rozhodně odmítl financovat stěnu prezidenta, i když vláda byla znovu otevřena. Podle vůdce Senátu pro menšiny Chuck Schumer Trump udeřil stůl na cestu ven, ale Bílý dům zpochybnil obvinění.

Trumpův tweet po setkání ve středu pravděpodobně slouží jako úhledné shrnutí stavu věcí.

"Jenom nechal schůzku s Chuckem a Nancy, úplnou ztrátu času," řekl Trump. "Ptal jsem se, co se stane za 30 dní, kdybych to rychle otevřela, uděláte Border Security, která obsahuje nástěnnou nebo ocelovou bariéru?" Nancy řekla: "Ne.

Jednou za život

Vypnutí je na 21. místě od rozpočtového procesu v roce 1974, kdy federální vláda prošla zaniknutím financování.

Předchozí vypnutí činí v průměru osm dní, ale současné vypnutí způsobí tento průměr až na nejméně 8 1/2 dnů. V poslední době také dochází k vyřazení. S výjimkou devítihodinového odstavení v únoru 2018 způsobeného senátem Randem Paulem, odstávky od roku 1990 činily průměrně 11 dní.

Stávající zastavení vlády je také jen desátá vypínání, aby pracovníci byli na služební cestě, přičemž tato praxe se v posledních letech stává mnohem běžnějším. Každé vypnutí od roku 1990, kromě výpadku Randu Paula, donutilo dělníky k tomu, aby chodili dál.

Navíc je Trump jediným prezidentem, který umístil federální zaměstnance na dovolenou, zatímco jedna strana kontrolovala obě komory kongresu – které republikáni udělali při vypnutí i v současném stavu v lednu 2018.

Současné vypnutí je také jediným zanikáním financování, během kterého komise Kongresu změnila stranickou kontrolu. Demokraté převzali 3. ledna.

Skye Gould / Business Insider

Poslední zastavení také znamenalo tři trvání finančních prostředků během předsednictví Trumpa, což mu dalo třetinu nejvyššího prezidenta za pět bývalého prezidenta Jimmyho Cartera a osm členů prezidenta Ronalda Reagana. Trump je také čtvrtým z celkového počtu dnů vypnutí pro moderní prezidenta, za Carterových 67 dní a 28denní známkou bývalého prezidenta Billa Clintona a Reagana.

A rok 2018 se stalo jen druhým rokem moderní doby, kdy došlo k třem finančním výpadkům, které v roce 1977 zaznamenaly rekord.

Skye Gould / Business Insider

Pusťte dny déle

Jakmile se vypínání ukončí, účinky vládního zavírání se stávají stále více patrnými.

Zastavení nemá vliv na všechny agentury, protože Kongres schválil zákony na financování některých oddělení, jako jsou odbory obrany a energetiky v září, ale existuje mnoho oddělení, které jsou uzavřeny, včetně oddělení zemědělství, obchodu, spravedlnosti, vnitřní bezpečnosti, Vnitra, státu, dopravy a bydlení a rozvoje měst.

Přibližně 420 000 pracovníků těchto agentur bylo považováno za "zásadní", a proto nadále pracují bez placení během uzavírání. Dalších 380 000 lidí bylo obtěžováno nebo jim bylo zakázáno přijít do práce a zůstat bez placení.

Důstojní dělníci okamžitě obdrží zpětné odměny po ukončení ukončení a Kongres schválil návrh zákona v pátek, který by dlužníkům vrátil, jakmile vláda znovu otevře. Trump ještě musí účet podepsat.

Vedle ztracených plateb je spousta dalších problémů způsobených vypnutím, včetně: