Velké celkové zatmění měsíce je brzy!


Uplynulo více než tři roky, protože většina Severní Ameriky viděla dobré úplné zatmění měsíce. Ujistěte se, že jste v neděli 20. ledna vložili do kalendáře velký kruh.

Prohlížečské okolnosti pro zatmění úplného měsíce večer budou stejně dobré, jako to mohou získat pro většinu Spojených států a Kanady. Východní strana kontinentu má nejlepší pohled, ale brýle měsíce zcela ponořené do stínu Země bude snadno vidět od pobřeží k pobřeží. Celková délka bude delší než normální: bude trvat 1 hodinu a 2 minuty.

Kromě toho, přicházející tak, jak to dělá ve čtvrtek večer, zatmění by mělo vzbudit velký zájem mezi miliony lidí, kteří ho mohou vidět během normálních hodin bdění. Amatérské skupiny by měly využít této příležitosti a varovat školy a zpravodajská média o jejich zatmění a amatérské astronomii obecně. A co dělat večírek za zatmění ve čtvrti? [Super Blood Moon Total Lunar Eclipse: Complete Guide]

Mapa znázorňující regiony, které mohou zobrazit celé zatmění měsíce 21. ledna 2019.

Mapa znázorňující regiony, které mohou zobrazit celé zatmění měsíce 21. ledna 2019.

Zápočet: Espenak / Meeus / NASA / GSFC

Chcete-li popsat zatmění měsíce, chtěla bych použít analogovou kinematografii. "Divadlo" je v tomto případě noční stranou Země. "Obrazovka" je úplný měsíc a "film" je vývoj stín Země přes obličej Měsíce.

Všichni v divadle, kteří se dívají na film, vidí totéž, co všichni ostatní kolem sebe vidí. Stejně tak všichni na noční straně Země, kteří mají plný měsíc na obloze během zatmění, budou vidět stejnou sekvenci událostí, ke kterým dochází ve stejnou chvíli.

Celková fáze zatmění bude vidět z západní polokoule, Evropa a západní část Afriky, stejně jako nejsevernější části Ruska. Celkově, za předpokladu dobrých povětrnostních podmínek, bude mít tato stinná malá dráma potenciální diváckou návštěvu přibližně 2,8 miliardy lidí.

Samozřejmě, stejně jako v případě velkého divadla, hlediště nebo koncertní síně, někteří budou mít lepší pohled než jiní. Pro nadcházející zatmění budou "orchestrální sedadla" nejlépe v Severní Americe, která bude vidět tento nebeský výkon vysoko v zimě v zimě. "Střed přední čáry" patří těm, kteří žijí poblíž a podél Východního pobřeží USA, kde úplně zatmění měsíc bude stoupat na mimořádné výšky.

Z New Yorku v polovině míru bude temný měsíc stát od jižního horizontu o 70 stupňů – vaše zaťatá pěst držená v délce paže je zhruba o 10 stupňů na šířku, takže je z horizontu "sedm pěstí". Naposledy, kdy by mohli Newyorčané vidět tak vysoko na úplně zatměném měsíci, byl v roce 1797, kdy byl prezidentem John Adams; příští příležitost přijde až v roce 2113. Na jih bude měsíc ještě vyšší. Z Cape Hatteras dosahuje 75 stupňů; Orlando, 80 stupňů; a Miami, 83 stupňů.

A z východní Kuby se měsíc objeví přímo nad hlavou.

Naproti tomu v Evropě se zatmění uskuteční na západní obloze na nízké úrovni, jakmile se měsíc blíží svému nastavení na úsvitu v pondělí 21. ledna. Ve skutečnosti pro střední a východní Evropu měsíc stojí předtím, než bude zcela osvobozen od Země stín.

Zde je kompletní rozvrh, který podrobně popisuje různé fáze zatmění pro šest různých časových pásem:

Místní okolnosti úplného zatmění měsíce 20. – 21. ledna 2019

Standartní čas

Východní

Centrální

Hora

Pacifik

Aljaška

Havaj

Měsíc vstupuje do penumbry

9:36 hod.

8:36 p.m.

7:36 hod.

6:36 p.m.

Měsíc vstoupí do umbry

10:34 p.m.

9:34 hod.

8:34 p.m.

7:34 hod.

6:34 hod.

Celkové zatmění začíná

11:41 hod.

10:41 p.m.

9:41 hod.

8:41 p.m.

7:41 hod.

6:41 hod.

Střední zatmění

12:13 a.m.

11:13 p.m.

10:13 p.m.

9:13 p.m.

8:13 p.m.

7:13 p.m.

Celkové zatmění končí

12:43 a.m.

11:43 p.m.

10:43 p.m.

9:43 hod.

8:43 p.m.

7:43 hod.

Měsíc opouští umbru

1:51 dopoledne

12:51 dopoledne

11:51 hod.

10:51 hod.

9:51 p.m.

8:51 hod.

Měsíc opustí penumbru

2:48 a.m.

1:48 a.m.

12:48 a.m.

11:48 p.m.

10:48 p.m.

9:48 hod.

Co skutečně dělá tato událost "Americké zatmění" jsou dvě kritéria pro sledování, která jsem určila speciálně pro souvislé (48) státy:

1) Celé zatmění je viditelné od začátku do konce.

2) Totality začínají před půlnocí od pobřeží k pobřeží.

Během více než padesáti let sledování lunárních zatmění splňují tato kritéria pouze dvě zatmění. Jeden se objevil v dubnu 1968 a druhý se odehrával ve stejný den – před 20. Jak lze vidět při zkoumání rozvrhu, naše blížící se zatmění se také kvalifikuje.

A bude se konat v neděli večer třídenního prázdninového víkendu Martina Luthera Kinga Jr. v USA. Bude to poprvé od roku 1975, kdy se úplné zatmění měsíce shoduje s prázdninovým víkendem. Bez školy v pondělí by děti všech věkových kategorií měly být schopné zůstat a sledovat tuto měsíční show, ať už je pozdě.

Tato grafika NASA nabízí základní podrobnosti o úplném zatmění měsíce 21. ledna 2019. Červený kruh je nejtemnějším stínem Země, oblohou. Tlustý šedý prsten kolem něj představuje vnější část stín Země, penumbru. Tenké černé kroužky ukazují polohu měsíce, když se pohybuje přes stín Země.

Tato grafika NASA nabízí základní podrobnosti o úplném zatmění měsíce 21. ledna 2019. Červený kruh je nejtemnějším stínem Země, oblohou. Tlustý šedý prsten kolem něj představuje vnější část stín Země, penumbru. Tenké černé kroužky ukazují polohu měsíce, když se pohybuje přes stín Země.

Zápočet: Espenak / Meeus / NASA / GSFC

Většina z Aljašky uvidí všechny etapy zatmění neomezené, ale zatmění bude již probíhat, jak se měsíc vynoří z Aleutských ostrovů.

Podobně by pozorovatelé na Havaji měli věnovat zvláštní pozornost stoupajícímu úplnému měsíci v neděli večer kolem 6:10 hodin. Havajský čas, pro zatmění už bude probíhat. Když západ slunce nastane na západ – jihozápad, bude měsíc na východě a severovýchodu na opačné straně oblohy; a zemská umbra už bude pokrývat spodní polovinu měsíčního disku. Zajímavým poznatkem, který se pokusíte, je pokusit se vidět částečně zastíněný vzestupný měsíc a zapadající slunce současně. V perfektním syzygy uspořádání, jako je toto, by se takové pozorování zdálo nemožné; ale díky naší atmosféře se obrazy slunce i měsíce "zvedají" nad horizontem atmosférickým lomem. To nám dovoluje vidět slunce několik dalších minut poté, co skutečně nastavilo a Měsíc několik minut předtím, než skutečně stoupá. Tato situace je známá jako "selenelion". Nízká, částečně zastíněná měsíc v hlubokém modrém tropickém soumraku by měla nabídnout široké spektrum zajímavých scénických možností pro umělce i fotografy. [What Is a Lunar Eclipse? When and Why Blood Moons Occur]

Když se přiblížíme k noci zatmění, Space.com poskytne "pozorovatelskou soupravu" pro zatmění a my se vydáme mnohem podrobněji, co hledat. Momentálně však poskytnu více nebo méně shrnutí kapslí o tom, co očekávat.

První uvedenou událostí je okraj měsíce vstupujícího do penumbry, bledé vnější části stínu Země. Tato událost je však zcela neviditelná. Žádná změna nebude viditelná až asi 25 minut před tím, než měsíc začne vstoupit do tmavší umbry. Kolem toho by se měla na měsíci na východní (levé) straně objevit mírné stínování, které se bude rozšiřovat a prohlubovat.

Když měsíc začne vstoupit do umbry, změna je dramatická. Tato část Zeměvního stínu je mnohem tmavší než penumbra a poměrně ostrý okraj. Vzhledem k tomu, že umbra pohltí více měsíce, zatměněná část pravděpodobně začne svítit hlubokým hnědým nebo okrovým odstínem.

Během totality, která bude trvat 62 minut, se zdá, že Měsíc bude zářit jako děsivá koule – která do oka, a zejména v dalekohledu a dalekohledech – se objeví téměř trojrozměrně. Měsíční barva během nadcházejícího úplného stavu není známa. Některé zatmění jsou tak temné, šedo-černé barvy, že měsíc skoro zmizí z pohledu. Při jiných zatměních může svítit jasně oranžová barva.

Důvod, proč je měsíc vidět vůbec, když je úplně zastaven, je, že sluneční světlo je rozptýleno a přemýšlí kolem Země naší atmosférou a dostatek tohoto světla dosáhne měsíce, aby mu dalo slabé, měděné záře, i když je úplně zastíněno. Vzhledem k tomu, že měsíc bude procházet severní částí zemského stínu, bude horní část disku pravděpodobně vypadat poněkud jasněji než spodní část, protože horní část leží nejblíže vnějšímu okraji stínu Země.

Úplnost končí, když severní (horní levice) končetina vystupuje z umbry. Události se nyní odvíjejí v opačném pořadí. Okraj umbry bude trvat necelou než hodinu, než se ustoupí po měsíčním obličeji. Za dalších 25 minut by měl být i poslední z penumbralového stínování pryč, takže úplný měsíc opustil při normálním lesku.

Jako člověk, který se více než čtyři desetiletí zabývá zpravodajskými zprávami, mohu vám říci, že tradiční média jsou v současné době v tom, co lze nejlépe označit za "branding craze". Termíny jako "polární vír" a "cyklón bomby" jsou dva příklady slov, která zpravodajové nyní používají při popisu blížícího se kouzla chladného počasí nebo rychle se zhoršující bouře. Poradci v oblasti vysílání radí agenturám pro shromažďování zpráv, aby tak učinili, aby se okamžitě zaměřili na příběh.

Nyní s blížícím se zatměním měsíce zjistíme, že i ona získala značku. Namísto zatmění "Super Blood Wolf Moon".

Tradičně je lednový měsíc známý jako "Wolfův měsíc". Názvy, jako jsou tyto, se říkají, že byly předány od lidí žijících ve staré Anglii nebo od domorodých Američanů a jsou dnes vyhlášeny v mnoha populárních almanachů, stejně jako zde na Space.com. [Full Moon Names: From Wolf Moons to Cold Moons]

Termín "Krvavý měsíc" je přinejmenším chybný. Jak jsem již zmínil dříve, barva (nebo barvy), které Měsíc přijme během totality, závisí hodně na stavu naší atmosféry a může spustit gramáž z černé nebo šedé na hnědou nebo červenou až k něčemu podobnému jasnému měď penny. Značka zatmění měsíce, protože vypadá barva krve, je prostě špatná.

Silně se domnívám, že tento výraz pochází z knihy publikované v roce 2013 dvěma teoretiky křesťanského soudného dne, kteří naznačili, že celá řada celkových lunárních zatmění v letech 2014 a 2015 znamenala katastrofální portenty. A jaký lepší způsob, jak naznačit možné katastrofy, než vyvolat zmínku o krvi? Jak smutné, že v našem světě 21. století stále skrývají proroky zkázy, které podporují zatmění Měsíce – životní obohacující fenomén – jako předzvědění nějaké katastrofické události.

PS … Zatmění přišlo a odešlo, předpokládané kalamity se nikdy nestaly, ale bohužel zůstává značka Blood Moon.

Někdy se úplný měsíc shoduje s perigeem – bodem na oběžné dráze Měsíce, když je nejbližší Zemi – a objeví se poněkud větší než obvykle. Tradičně, úplný měsíc, který se vyskytuje v 90% měsíční perigee, získává titul "supermoon". Jak se ukázalo, je to právě důvod, proč se tento nadcházející měsíc označuje jako "super" měsíc. A skutečnost, že se shoduje s úplným zatměním, má média vzrušení.

Ale pravdivě, takzvaný "supermotor" není opravdu tak skvělý, když se shoduje s úplným zatměním měsíce. Doba totality je založena hlavně na měsíční vzdálenosti od Země. Když je měsíc blízko perigee, pohybuje se rychleji na jeho oběžné dráze, ve srovnání s tím, kdy je blízko apogee, jeho nejvzdálenějším bodem od Země; tak to rychleji skrz umbru.

Ve skutečnosti, kdyby Měsíc byl blízko apogee místo, jsem zjistil, že bychom viděli až 8 dalších minut celkového.

Takže si buďte nadšeni, pokud si přejeme neobvyklou blízkost měsíce během zatmění tohoto měsíce, a pokud to budete chtít, nazvejte to "super". Ale spodní čára je, když je Měsíc blízko, doba, kterou je zcela ponořena do umbry, bude znatelně zkrácena ve srovnání s měsícem, který je dále ve vesmíru.

Pokud by to mohlo říci jen běžná média, jako by to bylo a jednoduše řečeno, že dne 20. ledna budeme zacházet s jednou z velkých obrovských přehlídek.

Celkové zatmění měsíce!

Joe Rao působí jako instruktor a hostující lektor na Hayden Planetarium v ​​New Yorku. Píše o astronomii pro časopis Natural History, farmářský almanach a další publikace a je také meteorologem ve filmu pro Verizon FiOS1 News v Dolním Hudson Valley v New Yorku. Sleduj nás na Twitteru @Spacedotcom a na Facebooku. Původní článek na webu Space.com.