'Smartphone Slouching' Vážnější než to zní


WEDNESDAY 9. října 2019 (HealthDay News) – Zdravotní rizika, která pramení ze špatného držení těla při používání mobilních zařízení, se netýkají mnoha Američanů.

Ale možná by to mělo být.

Špatné držení těla může podle vědců ze systému Orlando Health na Floridě vést ke zdravotním problémům, jako je chronická bolest v zádech, krku a kolenou, problémy s oběhem, pálení žáhy a zažívací potíže.

Američtí dospělí každý den tráví v chytrých telefonech v průměru více než 3,5 hodiny, což znamená, že se mohou dívat dolů nebo se po dlouhou dobu dívat dolů.

V jejich celostátním průzkumu, zveřejněném 9. října, se respondenti ptali, jaké jsou obavy z namáhání očí, karpálního tunelu a dalších možných zdravotních důsledků používání mobilních zařízení. Pouze 47% uvedlo, že se obávají špatného držení těla a vlivu na jejich zdraví.

"Není to jen když se posouváte telefonem, ale kdykoli dáte své tělo do méně optimálního postavení, ať už čtete knihu, pracujete u stolu nebo ležel na gauči," řekl Nathaniel Melendez, cvičící fyziolog v Orlando Health's National Training Center v Clermontu, Fla.

"Lidé si neuvědomují napětí, které na své tělo vyvíjejí, když není správně vyrovnáno, ani to, jak daleko mohou nápravná cvičení a každodenní úpravy směřovat ke zlepšení bolesti a posturálních problémů," dodal ve zprávě o zdravotním systému.

„Vidím, jak mnoho lidí kompenzuje špatné držení těla krátkými kroky, zakulacenými rameny, chůzí s hlavou a krkem dolů,“ řekl Melendez.

Dokonce i malé vyrovnání může na tělo působit velké napětí. Za každý centimetr, který se vaše hlava pohybuje před vaším tělem, se na vaše ramena přidá 10 liber tlaku, řekl.

„Pokud je například vaše hlava 4 palce před tělem, když se díváte dolů na svůj telefon, je to jako mít dítě celou dobu sedět na svých bedrech,“ poznamenal Melendez.

Většina problémů způsobených špatným držením těla je reverzibilní s několika jednoduchými změnami.

"Jen silový trénink nepomůže vašemu držení těla nebo bolesti, kterou způsobuje," řekl Melendez. "Pracuji s lidmi konkrétně na posilování jejich jádra a děláním některých nápravných posturálních cvičení. Také děláme spoustu funkčních tréninkových cvičení, která napodobují každodenní život."

Lidé, kteří pracují u stolu nebo tráví hodně času sezením, by měli zvednout své obrazovky do výšky očí, sedět oběma nohama na podlaze a často se přestávkami zvedat a pohybovat se kolem, radil Melendez.