Porucha spermatu může vysvětlit opakované potraty


News Picture: Vadná spermie může vysvětlit opakované potraty

ČTVRTEK, 10. ledna 2019 (HealthDay News) – Série potratů může znamenat, že sperma člověka není až na par, tvrdí nový britský výzkum.

Zjištění by mohla vést k novým léčebným postupům, které sníží riziko potratu, uvedli výzkumníci na Imperial College v Londýně.

"Tradičně se lékaři zaměřují na ženy, když hledají příčiny opakovaného potratu. Zdraví mužů a zdraví spermií nebyly analyzovány," vysvětluje autorka studie Dr. Channa Jayasena z oddělení medicíny Imperial Vysoká škola.

"Tento výzkum však přispívá k rostoucímu počtu důkazů, které naznačují, že zdraví spermií diktuje zdraví těhotenství," uvedl v tiskové zprávě univerzity. "Například předchozí výzkum naznačuje, že spermie má důležitou roli při tvorbě placenty, která je rozhodující pro dodávky kyslíku a živin plodu."

Ve studii vědci analyzovali kvalitu spermií u 50 mužů, jejichž partneři utrpěli tři nebo více po sobě jdoucích potratů, a zjistili, že jejich spermie mají dvakrát tolik poškození DNA jako spermie mužů, jejichž partneři neprožili potraty.

Poškození DNA v spermiích může být způsobeno molekulami nazývanými reaktivní druhy kyslíku. Tyto molekuly jsou přítomné ve spermatu, aby chránily spermie před bakteriemi a infekcí, ale vysoké koncentrace těchto molekul mohou způsobit významné poškození spermií, vysvětlují badatelé.

Muži, jejichž partneři utrpěli opakované potraty, měli čtyřikrát vyšší hladiny reaktivních kyslíkových druhů než muži, jejichž partneři neměli potrat.

Vědci uvedli, že se nyní pokoušejí určit, co může způsobit vysokou úroveň reaktivních druhů kyslíku.

"Ačkoli žádný z mužů v klinickém pokusu neměl nějakou infekci, jako je chlamydia – což víme, že může ovlivnit zdraví spermií – je možné, že v prostatické žláze, která produkuje spermie, mohou existovat jiné bakterie z předchozích infekcí, které dělají sperma", Jayasena řekl. "To může vést k trvale vysokým hladinám reaktivních druhů kyslíku."

Vědci zjistili pouze souvislost mezi kvalitou spermií a potraty, nikoliv příčinným vztahem.

A přestože to byla malá studie, "to nám dává stopy, které následují," poznamenal Jayasena.

"Pokud potvrdíme v další práci, že vysoká hladina reaktivních druhů kyslíku u spermatu zvyšuje riziko potratu, mohli bychom se pokusit vyvinout léky, které snižují tyto hladiny a zvyšují šanci na zdravé těhotenství," uvedl.

Studie byla nedávno zveřejněna v časopise Klinická chemie.

– Robert Preidt

MedicalNews
Copyright © 2019 HealthDay. Všechna práva vyhrazena.

ZDROJ: Imperial College v Londýně, zpravodajství, 4. ledna 2019