Poradní skupina pro vesmírnou radu ke studiu úlohy výzkumu lidského prostoru podporující vědu


Poradní skupina pro vesmírnou radu ke studiu úlohy výzkumu lidského prostoru podporující vědu

Harrison Schmitt (vlevo) a David Thompson diskutují o práci poradní skupiny uživatelů pro národní vesmírnou radu během zasedání 9. ledna na 233. zasedání Americké astronomické společnosti v Seattlu.

Zápočet: Jeff Foust / SpaceNews

SEATTLE – Poradní skupina pro Národní vesmírnou radu zkoumá způsoby, jakým plány lidské průzkumu NASA mohou také podporovat vesmírnou vědu, a zároveň uznávají nedostatek zastoupení vědecké komunity v této skupině.

Dva členové poradní skupiny uživatelů (UAG) Národní vesmírné rady se setkali s účastníky 233. zasedání Americké astronomické společnosti, které se konalo 9. ledna v poslední řadě poslechu zasedání skupiny s různými kosmickými obvody.

UAG, který byl v loňském roce založen jako "think tank" na podporu Národní vesmírné rady, pracuje na různých tématech, včetně zkoumání možných synergií mezi průzkumem vesmíru a vesmírnou vědou.

"Byli jsme požádáni, abychom Radě vesmíru pomohli pochopit a prozkoumat spojitost mezi vesmírnou vědou v různých oborech – astrofyziky, heliofyziky, planetární vědy a vědy o Zemi – s lidským průzkumem v nadcházející éře návratu na Měsíc," řekl David Thompson, zakladatel a bývalý generální ředitel společnosti Orbital ATK.

To zahrnuje potenciální aplikace Gateway, které plánuje NASA vyvíjet v prostoru Cislunar. Agentura se již zabývá potenciálními vědeckými aplikacemi brány, včetně uspořádání konference na toto téma v únoru 2018. Rada pro vesmírné studie také plánuje v letošním roce uspořádat workshop o roli výzkumu lidského vesmíru podporujícího vědu.

Thompson řekl, že Rada požádala UAG, aby "pomohla jim nalézt ty nejlepší nápady a nejlepší porozumění oblastem, kde mohou být nové vědecké mise ve všech vesmírných polích povoleny nebo posíleny lunární branou".

Jeden takový koncept relevantní pro tuto konferenci využívá Gateway k pomoci při montáži a servisu budoucích vesmírných dalekohledů. "Jedna z věcí, které od vás chceme pochopit," řekl astronomům na konferenci, "je, co je nejlepší myšlenka na vědeckou žádost takových systémů a jak můžeme pomoci NASA sdělit, jaké designové prvky by měly být vestavěné do brány, aby bylo možno nejlépe uskutečnit montáž a údržbu těchto systémů. "

Dalekohledy by se pravděpodobně neprojevily na téže oběžné dráze jako brána, ale spíše na Lagrangeově bodě Země-slunce, jako na nadcházející vesmírný dalekohled Jamese Webba. Tato poloha je od Brány "hned za rohem", pokud jde o energii, poznamenal, takže je poměrně snadné přesouvat pozorovací střediska mezi L-2 a Bránou.

"Dalo by se nám představit, už od deseti let, symbolický vztah mezi dalekohledy a dalekohledy s velkým průměrem, který je stejně produktivní jako to, co jsme měli s hublovým teleskopem," řekl, který byl servisován téměř dvěma desetiletími raketoplán.

Během hodinové schůzky astronomové požádali Thompsona a Harrisona Schmitta, astronaut Apolla 17, který byl dalším členem UAG, otázky týkající se témat od správy spektra a jeho vlivů na radio astronomii na orbitální úlomky.

Některé také vyvolaly nedostatek zastoupení vědecké komunity na UAG, které ovládají vedoucí pracovníci vesmírných společností, bývalí astronauti a vůdci průmyslových skupin. "Je neuvěřitelně důležité mít na vědomí komise uživatelů více vědeckých poznatků," poznamenal jeden účastník.

Thompson uznal, že to byl problém. "Myslím, že řada současných členů skupiny učinila tento návrh," řekl. "Myslím si, že bychom mohli udělat lepší práci, která by reprezentovala všechny hlavní uživatele prostoru, kdybychom měli pár praktikujících vědců."

Schmitt zopakoval obavy, které vyjádřil na posledním zasedání UAG v listopadu, že NASA se pohybuje příliš pomalu na svých plánech průzkumu. "Myslím, že největším rizikem je to, že se věci nedostanou dostatečně rychle, aby politický systém mohl pokračovat ve své podpoře," řekl. UAG, řekl, měl obavy "o pocitu naléhavosti k posunu vpřed", aby udržel veřejnou i politickou podporu.

Zvýšil také vyhlídky konkurence s ostatními zeměmi v průzkumu vesmíru. "Myslím, že čas ukáže, zda jsou pravomoci, které se tam uznávají, soutěž." Rozhodně je, "tvrdil. "Uvidíme, zda Kongres a vláda uznají, že tam je soutěž."

"Současná vládní iniciativa vrátit Spojené státy do vesmírného prostoru a na Měsíc je třetí pokus od Apolla, aby tak učinil," řekl Thompson s odkazem na dřívější iniciativu Space Exploration a Vision for Space Exploration. "Nezapočítáváme tohle, jsme 0-pro-2. Takže doufám, že tentokrát dostaneme hit a myslím, že existují důvody, proč se domníváme, že ano."

Tento příběh poskytl SpaceNews, který se věnuje všem aspektům vesmírného průmyslu.