Podivný druh dat zaznamenává meteorologické a pirátské lodě


Skupina lidoopi se nazývají chytrým; skupina fretek se nazývá podnik; skupina malých satelitů se nazývá souhvězdí. A Spire je jméno jednoho chytrého obchodu s souhvězdí malých družic. Na oběžné dráze je více než 60 míst, které sbírají informace o počasí, pohybech lodí a letecké dopravě.

Uvnitř kanceláře Spire Boulder, Colorado, počítač v konferenční místnosti přenáší znalosti těchto satelitů z vesmíru na obrazovku.

Tyto saty nejsou jako pozorovatelé planety, na které byste byli zvyklí. Ve světě dálkového snímání – použití satelitů pro shromažďování informací o Zemi-imagery už dlouho vládl. Spirálské smallsatové však nezajímají hezké obrázky: používají vysílání z lodí, letadel a jiných družic, aby vyvodili, že pozemské podmínky jsou tak nesourodé jako předpověď zítřka a pohyby pirátských plavidel. Použití takových malých družic, aby mohli vidět Zemi novými, neviditelnými způsoby, má v příštím desetiletí růst v důležitosti (a hodnotě) – zlepšování předpovědí, zefektivnění lodního průmyslu a shromažďování neviditelné elektromagnetické inteligence. Obrazy pravděpodobně budou vždycky mít větší cenu, ale tyto družice demonstrují, že Země je víc než oko. Nyní obyvatelé Země – předpovědi, horníci, dokonce experimentální leteci – se snaží zjistit, co mohou tato data pro ně dělat.

Získání současných povětrnostních podmínek a budoucích předpovědí je složité. Malé změny – nebo malé chyby nebo nejistoty – mohou vést k velmi divným výsledkům. "Motýlový efekt je skutečný," říká Nick Allain, Spireův hlava "značky". I terén dělá rozdíl. "Pokud jste odstranili jeden ze Železniček," říká, když odkazuje na svažující se desky skály, které se vynořují přes Boulder, "vaše počasí se změní."

Spirské smallsaty mají za cíl shromáždit více datových bodů z celé planety a vytvořit globální prognózy, a to nejen ty, které jsou zaměřeny na USA. Ale dělá to trochu zvláštním způsobem: Senzory orbitace společnosti zachycují signály ze satelitů GPS na druhé straně planety. Tyto signály prošly částí atmosféry a způsobily, že se ohýbají. Porovnáním toho, jak se různé frekvence ohýbají, může Spire dozvědět se o teplotě, tlaku a vlhkosti atmosféry a přivést to do svého modelu počasí. Jedná se o metodu nazvanou zakrytí rádia GPS. Satelity nyní shromažďují okolo 1000 signálů GPS, jejichž stopy každým dnem překrývají horní části planety.

Projekt začal s americkými GPS družicemi, ale společnost přidala schopnost využívat signály z konstelace Evropské unie Galileo. A pouze s aktualizací softwaru, říká Allain, satelity mohou nasávat informace z jakéhokoli navigačního satelitu, pokud dostanou povolení od FCC. (Will Spire používá data z čínské sítě BeiDou?) Allain nemůže "potvrdit ani popřít".

Většina dat, které se živí předpovědí počasí, pochází od společnosti NOAA. A zatímco agentura měla a brzy bude mít více vlastních rádio-okultních smallsatů, má zájem dozvědět se, zda by mohla také Koupit tyto údaje. Je to tak, jak NASA dnes vyplácí SpaceX za některé z jeho startů místo toho, aby vysílala všechny své vlastní rakety. V roce 2016 společnost NOAA udělila společnosti Spire a společnosti s názvem GeoOptics, která používá stejnou techniku, malé granty, které prokazují, že jejich údaje mohou potenciálně zlepšit předpovědi počasí společnosti NOAA. Společnosti měly do 30. dubna 2017.

Pilot však neplánoval tak, jak bylo plánováno: GeoOptics neměl na konci zkušebního období na oběžné dráze ani satelity na oběžné dráze. Allain říká, že společnost NOAA byla spokojena se Spireovou kvalitou (prohlášení, které jsem nemohl ověřit u společnosti NOAA z důvodu vypnutí vlády), ale že "byli poněkud nespokojeni množství dat. "Spire také měla zpoždění při startu, takže neměla na oběžné dráze plnou flotilu satelitů a dokázala shromáždit požadované množství dat ke konci pokusu. (Dnes satelity shromažďují denně totální částku, kterou udělali celkem během studie NOAA.)

Nicméně společnost NOAA zahájila druhé kolo s tvrdšími a přísnějšími požadavky. Druhá smlouva uzavřela s firmou Spire a GeoOptics (která má nyní skutečné satelity) a druhou s PlanetIQ (která neplatí, ale také plánuje využití radiokultury).

NASA má podobný program. Spire tam nabyla smlouvu. Stejně tak společnost Planet, která provozuje obrovskou flotilu satelitů, která každý den zobrazuje Zemi celou plochu, a společnost DigitalGlobe, která prodává obrazy tak vysoko-def, že vidíte přenosný počítač z vesmíru.

Vědecké agentury nejsou jediné, kdo vidí potenciál v rozmachu soukromých malých satelitů: Národní geospatial-zpravodajská agentura (NGA) a Národní průzkumný úřad, vaše oblíbené špionážní střediska, mají obchodní program GEOINT. A společnost Spire společně s firmou Ball Aerospace již předala údaje NGA o lodní dopravě na dalekém severu.

Což nás přivádí k lodím. Allain vytáhne zobrazení ploché Země, zakryté barevnými trojúhelníky označujícími umístění lodí. Slouží po pobřeží, rozptylují se po otevřeném oceánu a potopují po vnitrozemských řekách. Každý z nich představuje plavidlo vybavené "AIS" majákem, který vysílá informace o tom, kdo je, kam jde a jak rychle. Mezinárodní právo vyžaduje, aby určité plavidla, osobní lodě a osoby přepravující nebezpečný náklad měly systém na palubě. Kapitáni jsou obvykle povinni ponechat zařízení během navigace a před odrušením. Zatímco přijímače na zem nevidí tato vysílání, když lodě překračují oceán, družice mohou. A Spire není jediný, kdo by to měl dělat. Jiní, jako ExactEarth a OrbComm, se již ujali.

Nicméně, existují problémy Spire doufá, že je to vhodné pro řešení. Například: piráti. První věc, kterou pirát udělá, je vypnout systém AIS. Ale protože družice Spire budou mít sadu "a pak to bylo tady a pak tam bylo" pozice pro kteroukoliv danou loď, společnost zná své poslední místo s rozumnou přesností. Někdo může poslat tyto souřadnice do satelitního satelitu partnera a ten by si ho mohl všimnout – potenciálně při krádeži zásilky televizorů. Také signály AIS se někdy zhoršují, zejména v přeplněných oblastech, jako je jižní Čína moře, kde se vysílání vzájemně ruší. Označení lodi by mohlo projít jako "SS FUNXX12AA!", Nebo by loď mohla říkat: "Jsem poblíž Austrálie, v pořádku daleko od Austrálie, ale nyní v arktické oblasti."

"Ne teleportoval," říká Allain. (Nebo?) Algoritmy pro strojové učení by mohly pomoci vyřešit tyto kódované zprávy.

Část Spireho sledování letadel je v zásadě kopírováním systému AIS, ale tento program stále ještě rampuje, první satelity byly zahájeny koncem roku 2018. Přesto se Allain přepne na displej Země olepené letadly – zelené a červené a žluté a oranžové ikony, které vypadají jako létající podzimní listí. Klikněte na jednu a informuje o tom, kdo to je a jaké jsou její záměry.

A zainteresované strany mohou spojit své vlastní údaje se společností Spire – podobně jako těžební společnost, která chce vědět, kdy v průběhu počasí vytáhnout své pracovníky ze země, přesněji a předvídatelněji než jejich současná metoda: pozorovatel, který říká: "Ti mraky vypadají tmavě. "Nebo jako (nezveřejněný) nadzvukový proudový výrobce, který má zájem předpovídat, kdy a kde mraky mohly pohlcovat zvukové boomy, aby mohl létat rychleji přes osídlené oblasti.

Pro tyto touhy získal Spire zhruba 140 milionů dolarů investice, plus ty menší vládní smlouvy. Být prvním největším příjemcem dolaru v daném odvětví poskytuje monopolní výhodu. "Většina [venture capitalists], pokud investují do určité vertikální polohy, nikdy by investovali do jiné společnosti, "říká Sumanta Pal, analytik konzultační firmy Northern Sky Research. "Nikdy by neinvestovali do konkurence."

Ale komu je dáno mnoho, je zapotřebí mnoho. A společnosti jako Spire a Planet, které získaly investice ve výši 183 milionů dolarů, mají hodně pro sebe. Planeta bere docela pěkné obrázky, které mluví plynuleji pro sebe. Ale pokud máte nepravděpodobné datové údaje, mluvit může být tvrdší. "Vždycky se zdá, že existují další překážky a překážky, a delší doba při přesvědčování zákazníků, že vaše data mají hodnotu," říká Dallas Kasaboski ze společnosti Northern Sky.

"Prodej je vždy tvrdý," přiznává Allain.

Ale přinejmenším podle posledního vydání zpravodajství o pozorování Země založeného na družicovém snímku společnosti Northern Sky by mohl trh s družicovým průmyslem nepředstavujícím snímky zaznamenat až do roku 2027 téměř 255 milionů dolarů. Hodně z toho (mnohem více než dnes) bude pravděpodobně od analýza a interpretace, nikoliv hrubé údaje, což je v současnosti probíhající posun v tradičním sektoru satelitních snímků. Přesto tito analytici předpokládají, že trh bude za pouhých osm let představovat pouhých 4 procent příjmů z pozorování Země. A jakmile proběhnou ty roky, světové společnosti všeho druhu se pravděpodobně spojí, koupí si, koupí, prodávají nebo jen umírají. Tento druh konsolidace již začal a pravděpodobně přichází více. "Rádi bychom zde řekli:" Ne všichni letí, "říká Kasaboski.

Ale zaměstnanci společnosti Spire jsou optimisté, i když vysvětlují rozhlasové vysílání často, než by chtěli. V rohu konferenční místnosti sedí na povrchu povrch modelu firemního smallsat, z jeho těla vystupují falešné solární panely. Osm z družic, které společnost právě spustila z Ruska 27. prosince 2018.

To je však trochu starý klobouk. Po rozsáhlých spouštěních je společnost nyní pozoruje s chill. "Nemáme startovací party," říká Allain. Kvůli nevyhnutelným a někdy zdlouhavým zpožděním, "museli bychom si koupit neporušitelné potraviny."

Nikdo nechce oslavu plněné víno s klobásami a konzervovaným hráškem. To je prostředí – "Strany, jako je to apokalypsa", jak to Allain říká – že kancelář nepotřebuje.


Více od CES 2019