Podívejte se na dalekou stranu Měsíce v úžasném panoramatu z Číny Chang'e 4 Lander


Podívejte se na dalekou stranu Měsíce v úžasném panoramatu z Číny Chang'e 4 Lander

Čínský Chang'e 4 měsíční přistávací stroj na vzdálené straně Měsíce získal tento panoramatický výhled na jeho okolí v kráteru Von Karman, který v jeho blízkosti viděl svého routeru Yutu-2. Čínská národní agentura pro kosmonautiku odhalila obraz dne 10. ledna 2019.

Zápočet: CNSA

Čína udělala historii počátkem tohoto měsíce prvním úspěšným jemným přistáním na vzdálenější straně měsíce – a nyní mise poslala zpět neuvěřitelný panoramatický pohled na své pracovní místo.

Mise se skládá ze dvou robotů: Chang'e 4 lander a Yutu 2 rover. Od příjezdu na 2. ledna oba zkoumají měsíční plochu uvnitř kráteru Von Kármán, což je 186 kilometrů široká. (Zde můžete vidět obraz s vysokým rozlišením z panoramatu Chang'e 4 přes Národní kosmickou agenturu Číny.)

Panoráma převzatá z přistávacího zařízení Chang'e 4 u jeho kvádru v kráteru Von Karman a sešívaná jako celokruhový pohled.

Panoráma převzatá z přistávacího zařízení Chang'e 4 u jeho kvádru v kráteru Von Karman a sešívaná jako celokruhový pohled.

Zápočet: CNSA

Vzhledem k tomu, že panorama byla zachycena přistávacím zařízením Chang'e 4, ukazuje na levé straně router Yutu 2, doplněný pneumatiky zanechal za sebou dobrodružného robota. Yutu 2 má trochu více svobody k prozkoumání, ale přestože byla rozmístěna na 3. ledna, brzy se usadila na zdřímnutí, aby se vyhnula přehřátí během dlouhého lunárního dne. Podle Čínské akademie věd, teploty dosáhly 212 stupňů Fahrenheita (100 stupňů Celsia).[[Fotografie z Měsíce Far Side! Čínská Chang'e 4 Lunární přistání v obrazech]

Měsíční povrch zažije dny a noci, které trvají kolem 14 dnů Země, a misie přistála těsně po východu slunce na kráteru Von Kármán. Čínské média ohlásily 10. ledna, že se Yutu 2 úspěšně probudil z tohoto napředu – jeho předchůdce, Yutu rover, se nepodařilo dosáhnout v roce 2013. Očekávejte, že se tyto stopy z pneumatik roveru prodlouží na budoucích fotografiích.

Panorama také ukazuje okraje některých vědeckých nástrojů na palubě samotného Chang'e 4. Podle Čínské národní vesmírné správy (CNSA) již byly započaty některé z těchto nástrojů, které jsou spolupráce mezi Čínou a jinými vládami. Začínají shromažďovat pozorování na lunární straně a měly by zaslat vědecké údaje zpět během několika příštích týdnů, tvrdí CNSA.

Informace nelze odeslat přímo z měsíční vzdálené strany k Zemi – měsíční objem se dostane do cesty. Namísto toho jsou signály posílány z měsíčního povrchu až po reléový satelit nazvaný Queqiao, který byl spuštěn v květnu 2018 a vznáší se na orbitálním "parkovacím místě", ze kterého může komunikovat se Zemí.

Kromě panoramatického pohledu každý robot poslal zpět na svou krajinu obraz svého krajana. Také můžeme dostat pohled z ptačí perspektivy na misi. To by přišlo s laskavým svolením NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, který má letět přes web na 31. ledna.

E-mail Meghan Bartels na mbartels@space.com nebo ji následovat @meghanbartels. Následuj nás @Spacedotcom a Facebook. Původní článek na webu Space.com.