Konečně levné, baterie vytvářejí solární sen


Todd Karin byl připraven, když největší kalifornská společnost vypnula energii pro miliony lidí, aby se vyhnula nebezpečí požárů minulý měsíc. Má střešní solární panely připojené k jedinému Tesla Powerwallu ve svém venkovském domě poblíž Fairfieldu v Kalifornii. "Měli jsme celou dobu záložní energii," říká Karin. "Spustili jsme ledničku a sledovali filmy."

Kaliforňané, kteří se obávají o nejistou energetickou budoucnost, stále více hledají tento druh řešení. Karin, 31-letý postdoktorandský kolega v Lawrence Berkeley National Laboratory, utratil za svou baterii téměř 4 000 dolarů za využití daňových slev. Rovněž šetří peníze vybíjením baterie ve všední dny, kdy je energie dražší. Očekává, že během 10 let, kdy je na baterii záruka, ušetří zhruba 1 500 $.

Ekonomika dosud nepracuje pro každou domácnost, ale na některých neočekávaných místech se objevuje mnohem více energie ze solárních panelů plus baterií. Majitelé závodu na zpracování rýže v Arkansasu staví systém pro výrobu 26 megawattů sluneční energie a uložení dalších 40 MW. Rostlina sníží svůj účet za elektřinu o třetinu a majitelé tvrdí, že úspory předají místním pěstitelům rýže. Letiště JFK v New Yorku instaluje solární plus úložiště, aby snížilo svou energetickou zátěž o 10 procent, zatímco Pittsburghské mezinárodní letiště staví 20-MW solární a zemní plynovou mikromřížku, aby byla nezávislá na místní energetické síti. Úředníci na obou letištích se obávají nedávných výpadků napájení kvůli výpadkům počasí a přetížení.

A obyvatelé malého severního města Missouri v Green City (pop. 608) získávají příští rok ze státní veřejné služby 2,5 MW solária plus čtyři hodiny skladování baterií ze státní veřejné služby. Sluneční energie nepůjde přímo k obyvatelům města, ale místo toho zálohuje městskou rozvodnu, čímž se snižuje riziko možného vypnutí. Jedná se o část projektu ve výši 68 milionů dolarů na zlepšení spolehlivosti vzdálených rozvoden daleko od elektrárenských stanic.

"Je to pro nás docela velká věc," říká Chad Raley, který řídí technologii a obnovitelné zdroje energie v americkém energetickém podniku Missouri, který staví tři venkovské projekty solárního a venkovského skladování, aby lépe spravoval tok elektřiny v místní rozvodné síti. „Poskytuje nám tolik flexibility s obnovitelnou výrobou. Nemůžeme ovládat slunce, mraky nebo vítr, ale můžeme mít úložiště baterií. “

První instalace solárního plusu začala asi před deseti lety v malém měřítku ve slunných státech jako Kalifornie, Havaj a Arizona. Nyní se šíří po celé zemi, což je způsobeno klesajícími cenami solárních panelů a lithium-iontových baterií o velikost přepravního kontejneru dováženého z Číny a Jižní Koreje. Tyto země zvýšily efektivitu výroby a snížily mzdové náklady, takže mnoho amerických výrobců zůstalo v prachu. Ve skutečnosti je cena výstavby srovnatelného zařízení na výrobu solárního a skladovacího zařízení nyní levnější než provozování uhelné elektrárny. Za určitých okolností jsou náklady stejné jako u některých zařízení na výrobu zemního plynu.

"Nejedná se pouze o Kalifornii, New York, Massachusetts," říká Kelly Speakes-Backman, generální ředitel Energy Storage Association, průmyslové skupiny ve Washingtonu. Říká, že více než 30 států má v síti obnovitelné úložiště. Nástroje navrhly a státy schválily 7 gigawattů, které mají být nainstalovány do roku 2030.

Speakes-Backman odhaduje, že jednotkové náklady na elektřinu vyrobenou ze solárního systému se do roku 2024 každoročně sníží o 10 až 15 procent. „Máte-li možnost vyřadit znečišťující nebo neznečišťující zdroj energie za stejnou cenu „Co si vybereš?“ říká Speakes-Backman.