Infekce kvasinek Příznaky, příčiny a léčba


Kandidóza Infekce kvasinek Fakta

Kvasinková infekce je výsledkem nadmutí kvasinek (typ houby) kdekoli v těle. Kandidóza je zdaleka nejběžnějším typem infekce kvasinek. Existuje více než 20 druhů Candida, nejběžnější bytost Candida albicans. Tyto houby žijí na všech plochách našeho těla. Za určitých podmínek se mohou stát tak velkými, že způsobují infekce, zejména v teplých a vlhkých oblastech. Příklady takových infekcí jsou infekce vaginálních kvasinek, drozd (infekce tkání ústní dutiny), kůže, včetně vyrážky plenky, pod velkými prsy a infekce kůže.

 • Kandidové infekce se běžně vyskytují v teplých, vlhkých oblastech těla, jako jsou podpaží. Obvykle vaše kůže účinně blokuje kvasinky, ale jakékoli rozbití nebo škrábání pokožky může tomuto organismu dovolit proniknout.
 • Typické postižené oblasti u dětí zahrnují oblasti úst a plenek.
 • Vaginální kvasinková infekce, která je nejčastější formou vaginitidy, se často označuje jako vaginální kandidóza.
 • U dospělých se perorální kvasinkové infekce stávají častější se zvýšeným věkem. Dospělí také mohou mít kvasinkové infekce kolem zubní protézy, v kožních záhybech pod prsy a dolní části břicha, hřebíků a pod jinými kožními záhyby. Většina těchto kandidových infekcí je povrchní a léčebná. Infekce hřebíků často vyžadují prodlouženou léčbu.
 • Zřídka se kvasinková infekce může šířit po celém těle. Při systémové kandidátní nemoci (ve které houba vstoupí do krevního řečiště a šíří se po celém těle), může zemřít až 45% lidí. Dokonce i časté infekce úst a vaginálních kvasinek mohou způsobit kritické onemocnění a mohou být odolnější vůči normální léčbě.
 • Infekce kvasinek, které se vracejí, mohou být známkou vážnějších onemocnění, jako je diabetes, leukémie nebo AIDS.

Kandidóza kvasinková infekce Příčiny

 • U žen jsou kvasinkové infekce druhým nejčastějším důvodem pro vaginální spálení, svědění a výtok. Kvasinky se nacházejí ve vagině od 20% do 50% zdravých žen a mohou překročit, pokud se změní prostředí v pochvě. Používání antibiotik a steroidů je nejčastějším důvodem přerůstání kvasinek. Avšak těhotenství, menstruace, cukrovka a antikoncepční pilulky mohou také přispět k získání kvasinkové infekce. Infekce kvasinek jsou častější po menopauze
 • U lidí, kteří mají oslabený imunitní systém kvůli léčbě rakoviny, steroidům nebo chorobám, jako je AIDS, mohou kandidové infekce vznikat v celém těle a mohou být život ohrožující. Krev, mozek, oko, ledviny a srdce jsou nejčastěji postiženy, ale Candida mohou také růst v plicích, játrech a slezině. Candida je hlavní příčinou ezofagitidy (zánětu v polykání) u lidí s AIDS.
 • Téměř 15% lidí s oslabeným imunitním systémem způsobuje systémové onemocnění Candida. Tyto infekce vstupují do krevního řečiště poruchami nebo porušeními kůže nebo sliznic. Kandidální organismy se mohou v oblasti vznášet z důvodu častého používání antibiotik, které zabíjejí bakterie, které je normálně udržují pod kontrolou.
 • Použití implantovaných zařízení a trubek, které pronikají do těla, jako jsou močové katétry a IV porty / linie, také umožňují přístup kvasinek do těla. IV uživatelé drog, kteří používají špinavé jehly, mohou kvasinky vstříknout přímo do krevního oběhu nebo do hlubokých tkání.

Kandidóza kvasinková infekce Symptomy a Známky

Příznaky a příznaky infekce kandidou se mohou lišit v závislosti na umístění infekce.

 • U žen, příznaky a příznaky vaginální kvasinkové infekce jsou bílý výtok, který je silný a často popsaný jako vzhled tvarohu. Infekce obvykle způsobuje svědění a dráždí vagínu a okolní vnější tkáně. Někdy může dojít k bolesti při pohlavním styku nebo při hoření močením.
 • Genitální kvasinková infekce u mužů: Muži mohou po pohlavním styku vyvinout příznaky genitální kvasinkové infekce se ženou, která má vaginální kvasinkovou infekci. Kvasinková infekce se však nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu (STD), protože ženy mohou mít kvasinky normálně v těle a nezískávají je z vnějšího zdroje. Většina odborníků nedoporučuje léčbu mužských sexuálních partnerů žen s infekcí kandidovými kvasinkami, pokud se neobjeví příznaky. Symptomy mohou zahrnovat svědění a pálení penisu, stejně jako vyrážku na kůži penisu.
 • U kojenců a dospělých, kandidální infekce se může objevit mnoha různými způsoby.
  • Orální kandidóza je nazýván drozd. Tlusté, bílé krajkové skvrny na vrcholu červené základny se mohou tvořit na jazyku, na patře nebo jinde uvnitř úst. Tyto náplasky někdy vypadají jako mléčné sýry, ale nemohou být vymazány stejně snadno jako mléko. Pokud jsou bílé desky otřeny čepelí nebo bavlněným aplikátorem, podkladová tkáň se může krvácet. Tato infekce může také způsobit, že jazyk vypadá červeně bez bílého povlaku. Trush může být bolestivý a je obtížné jíst. Je třeba věnovat pozornost tomu, aby se člověk s drozdem nestal dehydratován. Thrush byl dříve odkazoval se na jako moniliasis, založený na starším jménu pro Candid albicans (Monilia).
  • Candida organismy přirozeně žijí na kůži, ale rozpad vnějších vrstev pokožky podporují kvasinky přerůstání. To se obvykle vyskytuje, když je prostředí teplé a vlhké, například v oblastech plenky a kožních záhybů. Povrchové infekce kandidové kůže se objevují jako červená plochá vyrážka s ostrými okraji. V okolí jsou obvykle menší místa podobné podobná vyrážka, známá jako "satelitní léze". Tyto vyrážky mohou způsobit svědění nebo bolest.
 • U lidí s oslabeným imunitním systémem, kandidální infekce mohou ovlivnit různé vnitřní orgány a způsobit bolest nebo dysfunkci orgánu. Lidé s potlačeným imunitním systémem způsobeným AIDS, chemoterapií, steroidy nebo jinými onemocněními mohou nakazit kvasinkovou infekci nazývanou ezofagitida v horních gastrointestinálních (GI) systémech. Tato infekce je podobná jako drozd, ale rozšiřuje dolů ústa a jícnu na žaludek. Candida ezofagitida může způsobit bolestivé vředy v celém systému GI, což je příliš bolestivé pro polknutí i tekutin. Pokud se infekce rozšíří do střev, může být jídlo špatně absorbováno. Lidé s tímto stavem jsou ohroženi dehydratací. V oblasti hrudní kosti (kostní dřeně), bolesti v horní části břicha a / nebo nauzey a zvracení může být spojena bolestivost.
 • Li Candida dostane se do krevního řečiště, osoba může být nemocná s horečkou nebo bez ní. Pokud se infekce rozšíří do mozku, mohou mít akutní změny v mentální funkci nebo chování.

Kdy hledat lékařskou péči

Kdy zavolat lékaře

U zdravých dětí a dospělých, pokud jsou léky vyzkoušeny a selhaly nebo se příznaky zhoršují, poraďte se se svým lékařem. Všichni lidé s oslabeným imunitním systémem by měli kontaktovat lékaře se všemi novými příznaky nebo infekcemi.

 • Různé stavy mohou způsobit nemmenstruální vaginální výtok u žen, jako je kapavky, chlamydie, trichomoniasis a bakteriální vaginóza.
  • Pokud máte abnormální vaginální výtok a nejste si jisti, zda máte kvasinkovou infekci, poraďte se s lékařem.
  • Pokud se kvasinkové infekce opakují, vyhledejte svého lékaře k důkladnějšímu zpracování. Kandidóza, která se opakuje, může být příznakem skrytého onemocnění, jako je diabetes, leukémie nebo AIDS.
  • Jiné příznaky, jako je krvavý výtok, bolest břicha, horečka a zvýšené močení, mohou také naznačovat závažnější problémy a měli byste vyhledat lékařskou pomoc.
 • Ústní drozd potřebuje léky na předpis a rychlou návštěvu lékaře. Pokud děti nedostávají tekutiny delší než 12 hodin, obraťte se na svého lékaře. Jakákoli horečka nebo prodloužené problémy s krmením také vyžadují návštěvu lékaře.
 • Plicní vyrážka nebo jiné kandidové infekce na kůži mohou být léčeny práškovými nystatinovými tabletami (Mycostatin, Nilstat, Nystat-Rx, Nystex, O-V Staticin) nebo antifungální krémy a lotiony.
  • Pokud se vyrážka zhorší kdykoli, nebo pokud léze nezabrání během 1-2 týdnů, zavolejte svého lékaře.
  • Horečka, zimnice, zvracení, zvracení nebo vyrážka rozšiřující se do jiných částí těla může být příznakem vážnějšího onemocnění.
 • Lidé se oslabeným imunitním systémem musí brát vážně všechny formy kandidózy a léčit je agresivně. Infekce může naznačovat, že váš imunitní systém funguje špatně. Váš lékař by měl zhodnotit všechny příznaky kandidových infekcí.
  • Pokud již trpíte kandidální infekcí a příznaky se zhorší nebo se nezlepší, informujte o tom svého lékaře.
  • Chřipky, zimnice, zvracení, všeobecné onemocnění nebo zhoršující se vyrážka je třeba okamžitě vyšetřit.

Kdy jít do nemocnice

Většina případů kandidózy nemusí být v nemocnici léčena. Lidé s oslabeným imunitním systémem však mohou mít závažnější infekce a mohou být hospitalizováni.

 • Ženy by měly jít do nemocnice, když horečka, zimnice, nevolnost a zvracení nebo bolest břicha doprovází vaginální výtok. Tyto příznaky mohou svědčit o závažnějším problému, jako jsou infekce ledvin, apendicitida nebo zánětlivé onemocnění pánve. Tyto potenciální podmínky je třeba rychle prošetřit.
 • Pokud drozd interferuje s pitím tekutin nebo po dlouhou dobu jíst, může být nutné hospitalizovat pacienty pro agresivnější léky a náhradu tělesných tekutin.
 • Infekce kůže Candida vyžadují zřídka nemocniční léčbu.
 • Lidé se slabým imunitním systémem riskují, že se kandidální organismy šíří do jejich krve nebo vnitřních orgánů, což může způsobit ohrožení života. Léčba IV může být nezbytná k potlačení tohoto systémového onemocnění. Váš lékař by měl okamžitě vyšetřit příznaky nemoci nebo celkové nemoci.

Kandidóza Diagnostika kvasinkové infekce

Pro zdravé lidi většina lékařů může diagnostikovat kandidovou infekci bez laboratorních testů. Příležitostně, pokud infekce nezmizí ani nezahrnuje celé tělo, může být zapotřebí provést rozsáhlejší vyšetření.

 • Jediným konečným způsobem, jak diagnostikovat vaginální drojovou infekci, je dokončení kompletní gynekologické vyšetření.
  • Tato zkouška zahrnuje vyšetření na spekulaci, pomocí specializovaného nástroje, který drží otevřenou vagínu. Zkouška může být nepříjemná z důvodu tlaku na tkáně. Pracovník ve zdravotnictví si vezme tampon výtoku a může získat další kultury, aby vyloučil další nemoci. Tampón pro kvasinky bude smíchán s kapkou hydroxidu draselného a bude umístěn na sklíčko. Jsou-li přítomny kvasinky, mikroskop bude vidět specifický vzorec větvení.
  • Lékař pak může vložit do prsou vaše dva prsty a jemně stisknout vaši dělohu, vaječníky a okolní oblasti, aby zkontrolovali jakoukoliv citlivost nebo jiné problémy. Lékař může po této zkoušce vzít vzorky krve a moči. Neměli byste doudat nebo mít sexuální styk 1-2 dny před vyšetřením, protože to může dělat diagnózu obtížnější.
 • U zdravých dětí a dospělých, rychlá vyšetření úst nebo kůže obvykle potvrzuje diagnózu kandidózy. Pokud dojde k nějakému zmatku ohledně diagnózy, lékař může získat malé škrábání oblasti, které bude umístěno na sklíčko s hydroxidem draselným a zkoumáno na rozvětvený vzorec v souladu s kvasinkami.
 • U osob s oslabeným imunitním systémem mohou být infekce ústní, vaginální a kandidální kůže obvykle diagnostikována vizuální infekcí. Když se osoba stane nemocným, lékař může provádět více invazivní testy k potvrzení diagnózy. Odběr vzorků může být nutné pro kontrolu Candida v krvi a močových cestách. Lidé s katetrem mohou mít změněné katétry a špičky katetru poslané pro kulturu. Pokud vyšetření CT nebo MRI naznačuje kandidózu mozku, mohou lékaři vykonat biopsii, aby rozlišovali mezi Candida a dalších nemocí. Zpravidla lékaři poskytují IV léky pro závažné systémové infekce.

Kandidóza kvasinková infekce Léčba

Léčba kvasinkové infekce Candidiasis zahrnuje léčbu OTC a léky na předpis.

Kandidóza Kvasinková infekce Self-Care doma

Většina kandidálních infekcí může být léčena doma s léky na předpis (OTC) nebo léky na předpis a během týdne se může vymazat. Pokud však nějaká jiná choroba oslabí váš imunitní systém, poraďte se s lékařem o všech nových symptomech předtím, než se pokusíte o samoléčení.

Infekce kvasinek

 • Většina žen může léčit kvasinkové infekce doma s léky bez předpisu. K dispozici je řada OTC opravných prostředků:
 • Tyto léky masírujte do vagíny a okolních tkání po dobu 1 až 7 dní v závislosti na formulaci. Pokud dojde k zvýšenému podráždění, okamžitě přerušte léčbu.
 • Pokud jste těhotná, poraďte se s lékařem dříve, než začnete tyto léky používat.
 • Jediná dávka flukonazolu (Diflucan) – (viz lékařské ošetření) je stejně účinná jako topické antifungální krémy.
 • Pokud se příznaky opakují nebo trvají déle než 1 týden, obraťte se na svého lékaře.
 • Tyto léky mohou být také použity u mužů s genitální kvasinkou.

Drozd

 • U droždí protřepte v ústech antifungální činidlo nystatin (Bio-Statin, Mycostatin, Mycostatin Pastilles, Nilstat). Dbejte na zachování vynikající ústní hygieny.
 • Všechny předměty vložené do úst dítěte by měly být po každém použití sterilizovány.
 • Ženy, které kojí, by měly být hodnoceny Candida prsu.
 • Pokud osoba nosí zubní protézy, důkladně je očistěte po každém použití a provádějte dobrou hygienu ústní dutiny.
 • Dospělí mají několik možností léčby, které nejsou k dispozici pro děti, jako jsou pastilky (antifungální pastilky) nebo pilulky, jako je flukonazol (Diflucan), které pomáhají odstranit infekci kromě nystatinu.

Kožní a plenková vyrážka

 • Clotrimazole (Mycelex) mohou být aplikovány na povrchové kožní infekce. Jiné léky potřebují lékařský předpis a návštěvu praktického lékaře.
 • Dotčená oblast by měla být čistá a suchá.
 • Pro plicní vyrážky, časté změny plenek a použití ochranných krémů urychlí zotavení.

Pokud je imunitní systém jednotlivce slabý, lékař může zvládnout minimální lokální infekce s domácí péčí. Závažnější infekce mohou vyžadovat IV léky podávané v nemocnici.

Kandidóza Kvasinková infekce Léčba

Pro léčbu kandidózy je k dispozici široká škála možností léčby. Možnosti zahrnují krémy, lotiony, pilulky, pastilky (pastilky) a vaginální čípky. Poraďte se s lékařem, abyste zjistili, že je pro vás to pravé.

 • Azolové léky jsou rodinou antifungálních léků, které končí v příponě "-azol". Zabraňují výrobě ergosterolů, což je klíčový materiál buněčné stěny kvasinek. Bez ergosterolu se kvasinková buněčná stěna stává netěsná a kvasnice zemře. Naštěstí ergosterol není součástí lidských membrán a azoly nepoškozují lidské buňky. Příklady zahrnují mikonazol, thiokonazol, clotrimazol, flukonazol a butokonazol.
 • Polyenové antifungální látky zahrnují nystatin a amfotericin B. Nystatin se používá k infekci vyvolané drozdem a povrchovou kandidou. Lékaři si rezervují amfotericin B pro závažnější systémové plísňové infekce. Antifungální látky působí připevněním k stavebnímu materiálu kvasinkových buněčných stěn, ergosterolům. Tyto léky pak vytvářejí umělé díry v kvasnicové stěně, které způsobují, že kvasnice uniknou a umírají.

Kandidóza kvasinkové infekce Outlook

Při správné léčbě se většina kandidových infekcí vyřeší bez dalších problémů. Vaginální kvasinkové infekce, drozd a plenka vyrážka obvykle vyjasňují během 1-2 týdnů. U lidí s oslabeným imunitním systémem se mohou tyto infekce opakovat a je obtížné léčit.

Candidiasis Yeast Infection Obrázky

Vlhká kůže kolem obvazku. (Obrázky jsou s laskavým svolením od Matthew C. Lambiase, DO)

Vlhká kůže kolem obvazku. (Obrázky jsou s laskavým svolením od Matthew C. Lambiase, DO)


Podmínka způsobená kandidózou vznikla během několika hodin po narození na ruce jinak zdravého novorozence. (Obrázky jsou s laskavým svolením od Matthew C. Lambiase, DO)

Podmínka způsobená kandidózou vznikla během několika hodin po narození na ruce jinak zdravého novorozence. (Obrázky jsou s laskavým svolením od Matthew C. Lambiase, DO)


Suché, červené šupinaté skvrny kandidózy na penis (obrázky s laskavým svolením Matthew C. Lambiase, DO)

Suché, červené šupinaté skvrny kandidózy na penis (obrázky s laskavým svolením Matthew C. Lambiase, DO)


Bílá plaketa představující drozd je přítomna uvnitř tváře a pod jazykem. Když jsou desky zamezeny, zůstávají červené erozivní oblasti (Obrázky jsou s laskavým svolením Matthew C. Lambiase, DO).

Bílá plaketa představující drozd je přítomna uvnitř tváře a pod jazykem. Když jsou desky zamezeny, zůstávají červené erozivní oblasti (Obrázky jsou s laskavým svolením Matthew C. Lambiase, DO).


Vyrážka kandidózy v podpaží (obrázky s laskavým svolením Matthew C. Lambiase, DO).

Vyrážka kandidózy v podpaží (obrázky s laskavým svolením Matthew C. Lambiase, DO).


 Kandidóza (obraz s laskavým svolením Hon Pace, MD).

Kandidóza (obraz s laskavým svolením Hon Pace, MD).


Nehet s kandidální infekcí se stává červený, opuchnutý a něžný s občasným výtokem. (Obrázky jsou s laskavým svolením Matthew C. Lambiase, DO).

Nehet s kandidální infekcí se stává červený, opuchnutý a něžný s občasným výtokem. (Obrázky jsou s laskavým svolením Matthew C. Lambiase, DO).


Bolestivost a trhliny po stranách úst jsou častým projevem kandidální infekce u starších osob. (Obrázky jsou s laskavým svolením Matthew C. Lambiase, DO).

Bolestivost a trhliny po stranách úst jsou častým projevem kandidální infekce u starších osob. (Obrázky jsou s laskavým svolením Matthew C. Lambiase, DO).


Přezkoumána 1.11.2019


Prameny:
Odkazy "src =" https://images.emedicinehealth.com/images/slideshow/todaysNews_plusSign.gif