GitHub obnovuje kontroverzní smlouvu s ICE o 200 000 USDZdá se, že GitHub nemá v úmyslu přerušit své pracovní vztahy s agenturou pro imigraci a celní vymáhání (ICE) navzdory morálním a politickým neshodám se správou Trumpů, odhalila uniklá zpráva.

Memorandum, které včera uniklo, se dotýká morálních a etických dilemat, které vedly k rozhodnutí obnovit smlouvu s agenturou o 200 000 USD. Po úniku informací generální ředitel Nat Friedman sdílel celý e-mail v blogovém příspěvku, aby ho mohli vidět všichni.

"V GitHub věříme v posílení postavení vývojářů po celém světě." Věříme také v základní lidská práva a zacházení s lidmi s úctou a důstojností, “čte zřeknutí se odpovědnosti v horní části poznámky. "Dnes jsem se chtěl podělit o zprávu, kterou jsem včera poslal všem zaměstnancům, která s tím souvisí, protože je důležité, abychom sdíleli naše názory na imigrační politiku se světem, nejen interně se zaměstnanci."

„V dubnu 2016 zahájila agentura pro imigraci a celní vymáhání (ICE) proces zakoupení licence GitHub Enterprise Server,“ pokračuje Friedman. „Původní nákup i nedávná obnova byly provedeny prostřednictvím jednoho z našich prodejních partnerů. Výnos z nákupu je menší než 200 000 USD a není finančně materiální pro naši společnost. “

„Licence, která byla zakoupena, se vztahuje na GitHub Enterprise Server, což je náš místní produkt. GitHub nemá dohodu o profesionálních službách s ICE a GitHub nekonzultuje s ICE žádné z jejich projektů nebo iniciativ, “vysvětluje generální ředitel. "GitHub nemá žádný přehled o tom, jak je tento software používán, kromě předpokládaného vývoje softwaru a kontroly verzí."

Jeden zajímavý kousek je, že přes jeho odsouzení určitých akcí ICE není Friedman vůči agentuře zcela kritický.

ICE je velká vládní agentura s více než 20 000 zaměstnanci, která je zodpovědná za mnoho věcí, “píše. „ICE sice řídí vynucování práva v oblasti přistěhovalectví, včetně politik, které jak GitHub, tak Microsoft jsou v rekordním protikladu, jsou také v první linii boje proti obchodování s lidmi, vykořisťování dětí, terorismu a nadnárodní trestné činnosti, násilí gangů, praní peněz, intelektuální krádež majetku a počítačová kriminalita. “

Přestože Friedman deskrementuje službu ve výši 200 000 USD jako „nefinančně významnou“ pro společnost vlastněnou společností Microsoft, uvedl, že GitHub přislíbí neziskovým organizacím 500 000 dolarů, které se snaží poskytnout pomoc komunitám přistěhovalců ovlivněným politikami uzákonenými Trumpovou správou.

GitHub je sotva prvním poskytovatelem softwaru, který získal flak za svůj vztah s ICE. Další firma, šéfkuchař, nedávno čelila odporu v poskytování služeb pro ICE, ačkoli společnost nakonec ustoupila od svého záměru obnovit smlouvu s agenturou, považování tohoto kroku by mohlo ohrozit jeho pověst v komunitě vývojářů.

Aby GitHub mohl hrát ďáblovy obhájce, neposkytuje ICE technické odborné znalosti. Poskytuje pouze samoobslužnou službu, jeden zaměstnanec ICE bude muset zvládnout sám. I toto omezené zapojení by samozřejmě mohlo být interpretováno kritikem jako trestuhodný krok.

Natáhli jsme se o další komentář u GitHub, ale mluvčí nás vrátil zpět na Friedmanův blogový příspěvek. Zájemci si mohou přečíst úplné prohlášení Friedmana zde.