Face-Scanning A.I. Může pomoci lékařům na místě neobvyklé genetické poruchyRozpoznání tváře vám pomůže odemknout telefon. Mohl by také být schopen hrát mnohem cennější roli v životě lidí tím, že zjistí, zda osoba má nebo nemá vzácnou genetickou poruchu založenou výlučně na jejich obličejových rysech? DeepGestalt, což je umělá inteligence postavená technologickou společností FDNA z Bostonu, naznačuje, že odpověď zní "ano".

Algoritmus je již používán předními genetiky na více než 2000 místech ve více než 130 zemích po celém světě. V nové studii, publikované v časopise Nature Medicine, výzkumníci ukazují, jak byl algoritmus schopen překonat klinické lékaře při zjišťování onemocnění.

Studie zahrnovala 17 000 dětí s 200 a více genetickými poruchami. Jeho nejlepším výkonem bylo rozlišování mezi různými podtypy genetické poruchy nazývané Noonanův syndrom, z nichž některé zahrnují mírně neobvyklé obličejové rysy. A.I. dokázal správně rozlišit 64 procent času. To je zdaleka ne dokonalé, ale je mnohem lepší než lidští klinici, kteří správně identifikovali Noonanův syndrom pouze ve 20% případů.

"DeepGestalt je rámec pro analýzu obličeje, který dokáže vyzdvihnout podobnosti se stovkami genetických poruch," řekl Yaron Gurovich, ředitel technologického oddělení FDNA, pro Digital Trends. "Je to druh umělé inteligence, která dokáže efektivně naučit příslušné vizuální vzhledy genetických podmínek a poskytnout hodnocení relevantnosti pro [them]. Je založen na nedávných strojírenských nástrojích, nazývaných hluboké učení. V praxi používáme umělé neuronové sítě, abychom se naučili jemné vzory v obličeji a vytvořili pro ně matematickou reprezentaci. DeepGestalt je jako matematická agregovaná reprezentace znalostí o tisících [of] Odborníci."

Aby vytvořili svůj systém, vědci jej nejprve naučil identifikovat obličeje pomocí obecné sady údajů obličeje dostupné na webu. Poté používali techniku ​​nazvanou "transfer learning", která učí stroj, aby dokázal zastavit genetické poruchy. "Tento krok je podobný tomu, jak učit člověka [a] nový předmět, "pokračoval Gurovich. "Jakmile znáte základy – [how to] analyzovat tváře – je mnohem snazší učit se speciální případy, [such as analyzing] genetické poruchy. "

Jak bylo uvedeno, A.I. je již využívána klinikou ve formě komunitní platformy nazvané Face2Gene. Tento nástroj umožňuje lékařům s oprávněním od pacientů nahrávat obrázky na platformu. Face2Gene je pak schopen pomoci omezit možné onemocnění, aby lékaři mohli dále prozkoumat. Odhaduje se, že 70% klinických genetiků používá nástroj.