Dva na Tango: Twitter Fact-Kontroluje Fact-Checkers


Pokud by funkční období prezidenta Trumpa mělo trvalý dopad na trh práce, mohlo by to být jen jeho schopnost udržet zaměstnance na fakturách. Když se vrátíme k volebním rozhovorům v roce 2016, pilní výzkumní pracovníci téměř na všech hlavních zpravodajských dílnách se snažili nalézt pravdu (a fikci) v tvrzeních, které Trump dělá. (Je opravdu těžké držet krok, on prostě říká tolik věci.) To zase vedlo k nějakému druhu chovatelského průmyslu křesel, kteří nyní zkoumají téměř všechna tvrzení prezidenta – a analýza zpravodajských organizací – hledá pravdu. Je to cyklus, který se pohybuje rychleji než 24hodinové zprávy – jeden, který se točí tak rychle, že je těžké udržet krok.

V úterý v noci, když se Trump obrátila k národu o vypnutí vlády a jeho pokračujícím hledání bariéry podél jižní hranice Spojených států, se točila do pěny. Všechno začalo s tweetem od Associated Press.

Aha, ano, ol '"dva k tango" argument. V americké politice jsou častěji než dvě pozice – jedna demokratická a jedna republikánská – na každé téma. Ale tento, jak brzy ukázal proud reakčních tweetsů, byl zvláštní. Jak by kritici mohli tvrdit, že demokraté mohou být zodpovědní za to, že prostě nedávají prezidentovi, co chce? Navíc, prezident již neřekl, že bude "hrdý" vypnout vládu, pokud nedosáhne toho, co chtěl, a skutečně to udělá z jednoho člověka tanga – nebo alespoň z jednoho, jenž je z velké části veden jediným účastníkem? Reakce byla rychlá a divoká.

Tweety pokračují dál a dál. A zatímco oni dělají vynikající práci ilustrující falešnou rovnocennost argumentu AP, oni také poukazují na větší problém v Fact-Check Amerika: určení, co jsou "fakty". Je skutečností, že americká vláda je uzavřena, protože Trump a demokraté se nedohodli na financování bezpečnosti hranic. Ale není fakt, že všichni stejně sdílejí vinu. Demokraté, as New York Times ve své vlastní faktické kontrole, nabídli 1,3 miliardy dolarů za vyšší bezpečnost na jižní hranici – prostě nechtějí zdi. To je další fakt. Měly by republikáni tuto nabídku přijmout? Welp, to trvá dva na tango.

A toto se stalo stavem diskurzu. Je to jedna věc pro tweet, který poukazuje na nesrovnalost v množství nebo části dat. Je to další pokus analyzovat záměr. Je pravda, že odstávka (pravděpodobně) skončí, pokud Senát a Sněmovna reprezentantů poskytnou Trump za hraniční zdi 5,7 miliardy dolarů. Není fakt, že se Trumpová ptala na něco a Kongres mu dává to samé.

To je důvod, proč je fakt-kontrola ve věku Twitter je těžké. Je důležité, že volání lež klama, ale i při zvýšené povaze je těžké zachytit nuance. Správné hláskování "kouře zbraň" může být shrnuto v tweet, ale není vlákno dostatečně dlouhé vysvětlit přistěhovaleckou politiku. A přesto sociální média se staly fórem pro analýzu všeho, co říká Trump. Je to nejlepší místo, kde můžete držet krok s diskurzem, ale je to jedno z nejhorších míst, které ho máte. Twitter může být skvělý pro poukázání na nesrovnalosti, ale méně úžasné při získávání kořenů problémů. Nevěřte mi? Vyzkoušejte skutečnost – ověřte fakturu kontroly faktů.


Více skvělých příběhů WIRED