Co způsobuje ledvinové kameny? Příznaky, náprava, chirurgie


Jak jsou diagnostikovány ledvinové kameny?

Klasická prezentace ledvinové koliky spojené s krví v moči naznačuje diagnózu ledvinového kamene. Toto onemocnění může napodobovat mnoho dalších stavů a ​​poskytovatel péče může potřebovat testy k potvrzení diagnózy. U starších pacientů je vždy důležité jako zdroj tohoto typu bolesti považovat diagnózu prosakující nebo prasklé aneuryzmy břišní aorty (abnormální rozšíření velké krevní cévy, která vede ze srdce k dodávce krve do těla). .

Fyzické vyšetření často není nápomocné u pacientů s ledvinami, kromě nálezu boku (strana těla mezi žebry a boky). Zkouška se často provádí za účelem nalezení potenciálně nebezpečných podmínek. Poskytovatel péče může hmatat nebo cítit, jak se břicho snaží najít pulzující nebo pulzující hmotu, která by mohla naznačovat přítomnost aneuryzmy břišní aorty. Poslech břicha pomocí stetoskopu může odhalit hluk způsobený bruchy nebo spěchem způsobený abnormálním průtokem krve aneuryzmou. Něha pod pravým okrajem hrudní kosti může signalizovat onemocnění žlučníku. Něha v nižším kvadrantu může být spojena s apendicitidou, divertikulitidou nebo ovariálními chorobami. Zkoumání šourku může vylučovat testikulární kroucení.

U dětí může být kolická bolest břicha spojena s intususcepcí střeva.

Kontrola symptomů je velmi důležitá a před potvrzením diagnózy mohou být poskytnuty léky proti bolesti a nevolnosti.

Analýza moči může detekovat krev v moči. Také se provádí vyhledávání důkazů infekce, komplikace onemocnění ledvinového kamene. Někdy mohou být v moči vidět krystaly a mohou poskytnout vodítko, jaký typ kamene by mohl být přítomen.

Krevní testy obvykle nejsou indikovány, ledaže by poskytovatel zdravotní péče měl obavy z diagnózy nebo se obával komplikací ledvinového kamene.

Nejčastěji používaným diagnostickým testem je skenování břicha pomocí počítačové tomografie (CT) bez orální nebo intravenózní kontrastní barvy. Snímek ukáže anatomii ledvin, močovodu a močového měchýře a může detekovat kámen, jeho umístění, jeho velikost a to, zda způsobuje dilataci močovodu a zánět ledvin. CT může také hodnotit mnoho dalších orgánů v břiše, včetně slepého střeva, žlučníku, jater, slinivky břišní, aorty a střev. Protože se však nepoužívá žádný kontrastní materiál, existují určitá omezení detailů, které lze pozorovat na obrázcích skenování.

Ultrazvuk je další způsob, jak hledat ledvinové kameny a obstrukci, a může být užitečný, když je radiační riziko CT vyšetření nežádoucí (například, pokud je žena těhotná). Ultrazvuk vyžaduje speciálně vyškolenou osobu k získání a interpretaci obrázků. Tato osoba nemusí být vždy přítomna. Pohotovostní lékaři jsou stále více školeni k použití ultrazvuku u lůžka. Pokud diagnózu může provést ultrazvuk, nemusí být nutně objednáno CT.

U pacientů, kteří již mají diagnózu ledvinového kamene, mohou být pro sledování jeho pohybu dolů močovodem k močovému měchýři použity prosté břišní rentgenové paprsky. Prohledávání CT by nemělo být omezeno na více než jeden za rok, pokud to není nezbytně nutné pro minimalizaci radiační expozice.