Airlander 10: Největší letadlo na světě přichází k komerčnímu designu


letoun 10 největších letadel světa směřuje k komerčnímu designu
Hybridní letecká vozidla

Prototyp Airlander 10 je vyřazen do důchodu, protože společnost za tím stojí směrem k budování výrobního modelu největšího létajícího stroje na světě.

92m dlouhý stroj (302 stop), který byl také znám jako "létající bum" pro jeho přední konec ve tvaru zadku, vzal šest testovacích letů ve své době – ​​některé byly úspěšnější než jiné.

Nyní Hybrid Air Vehicles (HAV) na Ukrajině říká, že je připravena "přehodnotit nebe" s podobně navrženým výrobním modelem, který chce připravit do šesti let.

HAV šéf HAV Stephen McGlennan řekl Guardianu prototyp nyní "sloužil svým účelům jako první celosvětové hybridní letadlo na světě", zároveň potvrdil, že neexistují žádné plány prototypů znovu.

Řekl, že se nyní soustředí na "uvedení první dávky letových letadel typu Airlander 10 s výrobou standardem, které jsou certifikovány podle typu" pro zákazníky, které by mohly zahrnovat společnosti zabývající se zábavou, cestováním cestujících, dohledem, přepravou nákladu a poskytováním pomoci.

letoun 10 největších světových letadel se pohybuje směrem k komerčnímu návrhu
Inženýři v přední části "Flying Bum". Hybridní letecká vozidla

O specifikách modelu výrobního modelu zatím nejsou žádné zprávy, ale prototyp nabízí zřejmé stopy o tom, co očekávat. Vyřazený stroj byl částečný letoun a dílčí vzducholodi a použil hélium pro výtah, zatímco čtyři přeplňované vznětové motory mu daly maximální rychlost 90 mph. Mohl létat v nadmořské výšce téměř 5000 metrů a zůstal po dobu dvou týdnů ve vzduchu.

Celkově vzato prototyp Airlander 10 absolvoval šest zkušebních letů, ačkoli na cestě došlo k několika nehodám. Jen pár dní po dokončení úspěšného zkušebního letu v srpnu 2016 ukázalo video z balónového stroje pomalé potápění, když přišel na konec dalšího výletu. Oba piloti se bezpečně vynořili z toho, co HAV popisuje jako "těžké přistání". V dalším incidentu v listopadu 2017 se Airlander vyklonil od svorného stožáru, než se odtrhl. Dva lidé utrpěli menší zranění.

"Testujeme zbrusu nový typ letadla a incidenty této povahy se mohou vyskytnout během této fáze vývoje," říká HAV v té době. McGlennan totiž řekl, že jeho společnost je nyní připravena co nejvíce využít všeho, co se naučí, když se chystá navrhnout "nové plemeno hyper-efektivních letadel". Není ještě slovo o tom, zda bude zachovat vzhled svého výrazného předstihu.

Jedna věc je ale jistá. Všichni fanoušci letectví se budou těšit na to, co s nimi přichází.