220 lb. „Vrh koulí“ nalezený uvnitř břicha velryby spermatu


Když pracovníci s agenturou pro omezení velryb ve Skotsku provedli nekropsii na nedávno splavené spermatu velryb, našli strašlivé překvapení: Zvíře zemřelo asi 220 liber. (100 kilogramů) koše v žaludku.

Velryba spermatu mladého muže (Physeter macrocephalus) umyl se na břehu 28. listopadu na pláži Luskentyre na skotských ostrovech Outer Hebrides. Krátce nato zemřela zástupce v programu Scottish Marine Animal Strandings Scheme (SMASS), který je součástí programu vyšetřování lovců cetaceanů na Skotské venkovské škole (SRUC) v Aberdeenu, napsal na Facebooku 1. prosince.

Rybářské sítě, svazky lan, trubky a sortiment plastových odpadků tvořily uvnitř 20tunové velryby kompaktní hmotu – tzv. Kouli s odpadky, „a některé z nich vypadaly, jako by tam nějakou dobu existovaly,“ říká na příspěvek.

Příbuzný: Whale Photos: Giants of the Deep

Vzhledem k tomu, že je velrybí kůže a tuk dobře izolují, mohou se bakterie uvnitř mrtvoly velryby rychle rozmnožit i při nízkých teplotách vzduchu. Protože bakterie pomáhají rozkládat zbytky, produkují plyny, které pak vytvářejí tlak uvnitř těla, a velryba spermatu na skotské pláži nebyla výjimkou – podle průzkumu na Facebooku „explodovala“ při vyšetřování.

„V době, kdy jsme se k tomu dostali, bylo (bylo) mrtvé 48 hodin a skoro všechna střeva vytryskla ze strany, když jsme do něj zasekli nůž,“ napsal zástupce SMASS.

Vědci a dobrovolníci SMASS shromažďují a analyzují údaje o uvízlých zvířatech, která se umývají podél skotského pobřeží, která zahrnuje 790 ostrovů a rozpětí téměř 19 000 kilometrů, podle webu SMASS. Provedením nekropsií a studováním zbytků mořského života na pláži – žraloků, sviňáků, delfínů, mořských želv a tuleňů a velryb – mohou vědci lépe porozumět biologickým a environmentálním podmínkám, které vedou k pramenům.

Zatímco množství odpadu uvnitř velryby bylo „děsivé“, zdálo se, že zvíře je v dobrém zdravotním stavu a nebylo podvyživené, podle příspěvku. Je pravděpodobné, že koše zasáhly trávení, ale odborníci SMASS nenašli žádné známky toho, že požité zbytky blokují střeva velryby.

Rybářská síť, lano a jiné zbytky byly vytaženy ze žaludku mrtvé spermie velryb.

Uvnitř velryby byla zhuštěná hromada rybích úlomků a koše. (Obrazový kredit: Scottish Marine Animal Stranding Scheme)

Odpadky

Na pobřežích jiných zemí se vyplavily další pochmurné příklady mrtvých velryb s břichem plným plastů. Těhotná velryba spermie který se vznesl na italskou pláž v dubnu zemřel s 49 liber. (22 kg) koše v břiše a Cuvierova zobá velryba, která se v březnu na Filipínách pohltila, pohltila 88 liber. (40 kg) koše. Velryby spermie, které se v roce 2018 zabývaly ve Španělsku a Indonésie ve svých vnitřnostech nesl podobně nestrávitelné masy, jak dříve uvedla Live Science.

Ve Velké Británii mají spletitá mořská zvířata v těle obvykle mikroplastické částice, ačkoli není známo, jak to ovlivňuje jejich celkové zdraví, vědci informovali v lednu v časopise. Příroda. Ale zvířata na pláži s množstvím velkých úlomků v břiše jsou vzácná v pobřežním U.K., řekl koordinátor SMASS Stranding Nick Davison Live Science.

V nedávné době uvízl sortiment odpadků ve střevech spermatu velryby celosvětový problém rozšířeného znečištění moří způsobeného řadou lidských činností – podle příspěvku na Facebooku na souši i na moři.

„Tato velryba měla v žaludku trosky, které, jak se zdálo, pocházely jak ze země, tak z odvětví rybolovu a mohly být spolknuty kdykoli mezi Norskem a Azory,“ psali zástupci SMASS na Facebooku. "Hledáme podrobněji, abychom zjistili, jestli dokážeme docela dobře zjistit, proč toto zvíře skončilo s tak velkým množstvím v žaludku."

Původně zveřejněno dne Živá věda.