10 Symptomy, Location & Medicine


Bolest žaludku (bolest břicha) u dětí

Obrázek ženy mluví se svým synem.

Bolest žaludku u dětí obvykle není vážná.

 • Bolest břicha je jedním z nejčastějších důvodů, proč rodič přivede své dítě na lékařskou pomoc.
 • Příznaky a příznaky bolesti žaludku u dětí zahrnují plyn (plynatost), tření kolem břicha, zejména pokud je bolest umístěna nízko a dole na pravé straně břicha, „prostě víte“, že dítě je velmi nemocné, bledý vzhled, pocení , ospalost nebo bezcitnost, zvracení; nicméně, pokud to neodejde (I když zvracení ne vždy odejde.), průjem, horečka, bolest slabiny, problémy s močením a vyrážka. Kromě toho bolest žaludku u dětí závisí na tom, zda bolest přichází a odchází (přerušovaná), na místě bolesti, je-li bolest akutní nebo chronická a jak silná je bolest.
 • Možné příčiny bolesti žaludku dítěte sahají od triviální po život ohrožující, s malým rozdílem v stížnostech dítěte.
 • Naštěstí bolest břicha u dítěte se obvykle rychle zlepší.
 • Bolest žaludku u dětí je vážně pokud má vysokou horečku, měl průjem déle než 24 hodin nebo zvrací déle než 24 hodin.
 • Každý rodič nebo pečovatel čelí obtížím při rozhodování, zda stížnost vyžaduje pohotovostní péči nebo ne.

Jaké jsou Příznaky a známky bolesti žaludku u dětí?

Rodič nebo pečovatel si obvykle všimnou bolesti v břiše dítěte. Kojenci a velmi mladí batolata mohou plakat, vyjadřovat bolest obličeje a stočit se. Malé děti vám obvykle rychle řeknou, co je špatně. Někteří teenageři se zdráhají hlásit bolest a vy se musíte pokusit získat jasné vysvětlení toho, co cítí. Zeptejte se na tyto podmínky:

 1. Trvání bolesti: Většina jednoduchých příčin bolesti břicha netrvá dlouho. Většina z nás zažila bolesti plynů nebo žaludeční / střevní chřipku a vzpomíná si, že bolest obvykle zmizela do 24 hodin. Každá bolest břicha, která přetrvává déle než 24 hodin, by měla být vyhodnocena lékařem.
 2. Místo bolesti: Nejjednodušší bolesti se nacházejí ve středu břicha. Dítě si otře břicho. Bolest pociťovaná v jiných oblastech se více týká. To platí zejména o bolesti umístěné nízko a dole na pravé straně břicha. Bolest v této oblasti by měla být považována za zánět slepého střeva, dokud se neprokáže opak.
 3. Vzhled dítěte: Obecně platí, že pokud dítě vypadá velmi špatně, kromě bolesti, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Pečovatel často „ví jen“, že je dítě velmi nemocné. Když se objeví bolest břicha, klíčové věci, které je třeba hledat, jsou bledý vzhled, pocení, ospalost nebo apatie. Jedná se především o případ, kdy dítě nemůže být hrou rozptýleno od bolesti nebo odmítá pít nebo jíst několik hodin.
 4. Zvracení: Děti zvrací poměrně často bolesti břicha, ale zvracení neznamená vždy vážný problém. Nicméně, stejně jako s bolestí, většina jednoduchých příčin zvracení zmizí velmi rychle. Opět platí, že zvracení po dobu delší než 24 hodin je legitimním důvodem k přivolání lékaře.
 5. Povaha zvracení: U kojenců a velmi malých dětí je zvracení, které je zelené nebo žluté, důvodem pro přivolání lékaře. V každém věku je zvracení, které vypadá, že obsahuje krev nebo tmavší materiál, důvodem k naléhavé péči.
 6. Průjem: Průjem je také častý u bolesti břicha a obvykle znamená, že příčinou je virus. Může to trvat několik dní, ale obvykle trvá méně než 72 hodin (tři dny). Jakákoli krev ve stolici je důvodem k vyhledání lékařské péče.
 7. Horečka: Přítomnost horečky neznamená vždy vážný problém. Opravdu, normální teplota může být viděna se závažnějšími příčinami bolesti břicha.
 8. Bolest v Groin: Jeden vážný problém, který chlapec může označit jako bolest břicha, pochází vlastně někde jinde. Jde o torzi varlat, což je stav, ve kterém se varlata krouží na sobě a přerušuje vlastní zásobování krví. Dítě může být v rozpacích zmínit umístění, takže byste se měli zeptat, jestli existuje bolest „dole“. Testikulární problém lze obvykle snadno odstranit, pokud je léčen dostatečně brzy. Pokud si dítě stěžuje na bolest v oblasti slabiny nebo varlat, vyhledejte lékařskou pohotovostní péči.
 9. Problémy s močením: Bolest břicha spojená s jakýmkoli problémem s močením, jako je bolestivá nebo častá močení, může naznačovat infekci a je důvodem k vyhledání lékařské péče.
 10. Vyrážka: S novou vyrážkou se objevují i ​​některé závažné příčiny bolesti břicha. Kombinace kožní vyrážky s bolestí břicha je důvodem kontaktování lékaře.
SLIDESHOW

Časté dětské kožní poruchy
Viz Prezentace

Když je bolest žaludku u dětí Vážně?

Pro dítě s těžkou bolestí žaludku navštivte nejbližší pohotovostní oddělení, pokud má dítě vysokou horečku, měl průjem nebo zvracení déle než 24 hodin. Běžná bolest v žaludku identifikovaná a léčená brzy nese celkově dobrou prognózu; bolest nediagnostikovaná a neléčená však může být život ohrožující. U vážných stavů může být léčba tak rozsáhlá, jako je přijetí do nemocnice a chirurgický zákrok.

Rodič nebo pečovatel by měl s pediatrem a nemocnicí spolupracovat na počátku nemoci dítěte, aby bylo zajištěno, že dítě dostane odpovídající péči.

Co způsobuje bolest žaludku u dětí?

 • Infekce: Viry nebo bakterie mohou způsobit bolest břicha, obvykle z chřipky žaludku nebo střevní chřipky (zvané gastroenteritida). Virové infekce mají tendenci rychle odcházet, zatímco bakteriální infekce mohou potřebovat antibiotikum, aby se zlepšily.
 • Jídlo: Otrava jídlem (která má příznaky, jako jsou příznaky žaludeční / střevní chřipky), alergie na potraviny, konzumace nadměrného množství potravin nebo produkce plynu – kterékoli z nich mohou způsobit nadýmání a dočasné nepříjemné pocity. Obvykle nástup je rychlý po jídle.
 • Otrava: To se může pohybovat od jednoduchých problémů (jako je konzumace mýdla) až po závažnější problémy, jako je polykání železných pilulek, magnetů, mincí, botulismu ze zkaženého jídla nebo předávkování léky (jako je otrava acetaminofilem (Tylenol)).
 • Chirurgické problémy: Mezi ně patří slepá střeva nebo zablokování střev.
 • Lékařské příčiny: Věci mimo břicho mohou způsobit bolesti břicha. Například dítě může mít bolesti břicha způsobené komplikacemi diabetu nebo kousnutím pavouka černého vdovy.

Jaké testy diagnostikují příčinu bolesti žaludku u dětí?

Bolest břicha u dětí má několik potenciálních příčin, které ovlivňují více orgánových systémů, z nichž každá vyžaduje jedinečný soubor diagnostických testů. Lékař získá důkladnou anamnézu a vyšetří dítě, které bude pravděpodobně zahrnovat rektální vyšetření k vyhodnocení přítomnosti krve. Na základě těchto informací může lékař objednat další testy.

 • Krev bude pravděpodobně odebrána a poslána do laboratoře pro počet krevních buněk (kompletní krevní obraz, CBC), testy jaterních funkcí, krevní kultury, hladiny amylázy / lipázy a / nebo hladiny olova. Může být odebrán vzorek moči a poslán k analýze moči a kultivaci.
 • Vzorek stolice může být získán pro kontrolu krve, bakterií nebo parazitů.
 • K vyhodnocení břicha mohou být použity zobrazovací studie (rentgenové snímky a související studie). Další testy mohou zahrnovat:
 • Zvláštní testy mohou být objednány na základě stavu dítěte, včetně klyzma barya nebo polykání, anální manometrie nebo pánevní zkoušky.
 • Může být konzultován odborník, jako je gastroenterolog nebo všeobecný nebo dětský chirurg.

Co léčí bolest žaludku u dětí?

Bolest břicha u dětí může být často léčena domácí péčí. Ujistěte se, že dítě má dostatek odpočinku, dávejte tekutiny, aby se zabránilo dehydrataci, vyhněte se tuhému jídlu, aspirinu, antibiotikům (pokud to neurčí lékař) a bylinným doplňkům. Acetaminophen (Tylenol) lze podávat, pokud má dítě mírnou horečku.

Co Přírodní domácí opravné prostředky Léčíte bolesti žaludku u dětí?

Rodič nebo pečovatel musí být pozorný a měl by ve vhodnou dobu kontaktovat příslušnou pomoc. Během zotavení zvláště pečlivě sledujte dítě, dokud není dítě lepší. Teenager možná nebude chtít být obtěžován, ale stále by měl být sledován.

 • Zbytek: Dítě s aktivní bolestí břicha bude často těžit z odpočinku. Ležet lícem dolů může pomoci zmírnit bolest v plynu, ale optimální poloha je ta, která se pro dítě cítí nejlépe.
 • Strava: Lidé mohou přežít dlouhou dobu bez pevného jídla, ale musí držet krok s tekutinami. Vývoj dehydratace vyžaduje čas, takže nutit tekutiny není vždy nutné. Dítě, které aktivně zvrací, nebude schopno zadržet velké množství kapaliny. Lékaři doporučují dávat malá množství (1-2 unce) najednou (obvykle každých 15-20 minut), dokud dítě nezvládne více. Vyhněte se tónovaným, syceným, kofeinovým, mastným nebo příliš slaným nebo sladkým tekutinám (jako jsou tmavé koly, čaj, káva, mléko, sportovní nápoje a ovocné šťávy).
 • Tekutiny dávat: Kojencům nedávejte vodu ani vařené mléko, protože to může způsobit vážné problémy s obsahem solí v jejich tělech. Také mléko je těžší pro nemocný žaludek trávit. Lékaři doporučují různé dehydratační kapaliny. Například Pedialyte lze zakoupit na přepážce bez lékařského předpisu. Pokuste se dostat dítě zpět do obvyklých krmení co nejdříve. Dobrá volba pro starší děti zahrnuje zázvorové pivo nebo jednoduchý polévkový vývar. Vyhněte se mléku, ovocným džusům, silně syceným nápojům, kávě a sportovním nápojům (jako je Gatorade) u pacientů s průjmem, protože žaludek nemusí tyto tekutiny tolerovat. Pokud starší dítě žádá nealkoholické nápoje, vyhněte se těm, kteří mají kofein. Vytečení šumivých nápojů z nápojů sycených oxidem uhličitým může způsobit jejich snášenlivost pro nemocné dítě.
 • Tuhá jídla: Dítě vám dá vědět, kdy je čas vrátit se na pevné jídlo. Spusťte je pomalu, nejprve zkuste toastovat nebo sušenky a poté postoupit k běžným jídlům, protože tolerují krmení. Banány, jablečná omáčka, obyčejný toast nebo vařená rýže jsou také vhodné potraviny pro zavedení po plné tekuté stravě.
 • Léky: K omezení horečky můžete použít acetaminofen (bez aspirinu, dětský silapap, Panadol, Liquiprin nebo Tylenol). Většina lékařů se stále vyhýbá aspirinu u dětí. Vyhněte se antibiotikům, pokud to neurčí lékař. Lékaři nedoporučují rostlinné léky ani jiné domácí prostředky. Pokud je používáte a později navštívíte lékaře, řekněte lékaři přesně, co jste dali dítěti, protože takový materiál by mohl ovlivnit doporučení léčby.

Recenzováno dne 8. 8.1919

Reference

Příčiny akutní bolesti břicha u dětí a dospívajících. UpToDate. Aktualizováno: 30. srpna 2019.